גלריית תמונות מהעולם
   הרצאות לימוד ומסע
   טיולים מאורגנים
   ייעוץ מסלולי טיול
   כתבות שלי
   מכתבי תודה והערכה
   טיולים לנוסע העצמאי
   מידע לתרמילאים
   איי בהאמאס קריביים וקובה
   איסלנד גרינלנד ולפלנד
   אפריקה
   דרום אמריקה
   המזרח הרחוק
   מרכז אמריקה
   תת היבשת ההודית
   צפון אמריקה
   אוסטרליה ניו זילנד והפסיפיק

  טיולים מאורגנים  
 
נושא: טיול ספארי חורף מושלג ללפלנד
מאת: מוטי סבג מדריך טיולים

טיול ספארי חורף בלפלנד

 

Winter safari in lapland

 


יום 1: ת"א - הלסינקי

מפגש בנתב"ג וטיסה דרך אירופה לעבר הלסינקי בירת פינלנד, עם ההגעה העברה למלון במרכז העיר.

בשעות אחה"צ והערב (בהתאם ללוח הטיסות) נסייר רגלית במרכז העיר – נראה את הקתדרלה המרכזית, כיכר בית העירייה והשוק, את נמל התיירות וכמובן את הכנסייה החצובה בסלע.

לינה – הלסינקי.

 

יום 2:  הלסינקי – רובניימי  - ארקטיקום – אופנועי שלג.  

בשעות הבוקר נשלים את סיורנו בעיר והעברה לשדה התעופה לטיסת המשך צפונה לעבר רובניימי בירת לפלנד הפינית,בדרכנו למלון נעצור לביקור קצר במוזיאון הארקטיקום המיוחד, הנותן רקע נהדר לחיים המיוחדים באזור צפוני זה, ונתרשם מהתצוגה הבלתי שגרתית.

אחר הצהריים נצא לספארי אופנועי שלג ראשוני וחוויתי (כשעתיים) על הנהר הקפוא  KEMIJOKI אשר מקיף את העיר הצפונית.

ארוחת ערב ולינה – רובניימי.


יום 3: שוברת קרח

לאחר ארוחת בוקר מוקדמת נצא בנסיעה דרומה מרובניימי לעבר עיר הנמל קמי- KEMI אשר בצפון המפרץ הבוטני ונעלה על שוברת הקרח SAMPO אשר נועדה למטרות תיירות בלבד. להפלגה ייחודית במימיו הקפואים של המפרץ הבוטני.

במהלך ההפלגה נחווה בצורה בלתי אמצעית את תנאי המחייה הקשים באזור קפוא זה, נבחן את ציוד ההצלה המיוחד של האנייה (כולל שחיה במים הקפואים…) ועוד. ארוחת צהרים קלה תוגש על האנייה.

בתום ההפלגה נחזור אל העיר קמי ונבקר ב"טירת הקרח" המפורסמת הנבנית במקום מידי חורף מחדש. (הטירה פעילה מ 15 בפברואר ועד אמצע אפריל, בהתאם לתנאי מזג האוויר) בתום הביקור נחזור אל רובניימי. ארוחת ערב ולינה.

יום 4: סנטה קלאוס  – לואוסטו – אופנועי שלג
ארוחת בוקר במלון ונסיעה קצרה באוטובוס לביקור בכפר הצבעוני והמקושט ממנו על פי האגדה יוצא סנטה קלאוס מידי שנה חדשה כדי לחלק מתנות לילדי העולם.

במסגרת הביקור בכפר נחצה ונצטלם על קו החוג הארקטי המפורסם.

בתום הביקור בכפר נמשיך צפונה לעבר האתר המדהים בלואוסטו,כפר נופש מקורי הנטוע בלב ערבות הקרח של הצפון. נתמקם במלון ולאחר ארוחת הצהרים נצא על אופנועי השלג לנסיעה מרהיבה בנוף הקפוא והמדהים שבאזור בין אגמים ונחלים קפואים עצים מחטניים ויערות עד.

ארוחת ערב ולינה – לואוסטו. 

 

יום 5: אופנועי שלג וכלבי האסקי
הבוקר שוב נלבש את בגדי הסערה המיוחדים המתאימים לנסיעה הרפתקנית בנופיה המושלגים של לפלנד. נצא לדהירה מרתקת עם אופנועי השלג על גבי המישורים והאגמים הקפואים של האזור.

במהלך הנסיעה נבקר בחווה מיוחדת לגידול כלבי האסקי ונצא לנסיעה חוויתית (נהיגה עצמית) במזחלות הרתומות לכלבים אלו.

בתום הפעילות נמשיך את הנסיעה באופנועי השלג באזור המרהיב; נעצור באחד מהאגמים בשטח הנרחב וננסה את כוחנו בדייג מתחת לאגם קפוא.

ארוחת ערב ולינה  – לואוסטו.  
 

יום 6: לואוסטו (LUOSTO)

יום זה יוקדש כולו לספארי אופנועים ארוך במיוחד  מעל ל 60 ק"מ של שיכרון חושים ונהיגת שטח נהדרת – מסביב לאזור כולו!!  נרחיק אל הגבעות שצפונית ומזרחית לאתר, נעבור כפרים מבודדים ונשלב חציית אגמים, נהרות קפואים, יערות ושטחים פתוחים אחרים. ארוחת הצהרים תהיה בשטח . חזרה ללואוסטו בשעות אחה"צ מיום ארוך ומדהים. ארוחת ערב ולינה – לואוסטו.

יום 7: מפלי קורומה – ספארי לילה
לאחר ארוחת הבוקר נצא באוטובוס דרומה לעבר העיירה פוסיו ואזור קורומה,

הדרך עוברת בנופים מושלגים וקפואים באזור של יערות עד מחטניים. נעצור במגרש החנייה העליון ונצא בהליכה (כשעה וחצי – מותנה במזג האויר ובמצב המדרון), אל המפלים מרהיבים אשר קופאים בעונת החורף.

חזרה למלון בשעות הצהריים המאוחרות. אין דרך טובה יותר לסיים את שבוע ההרפתקאות מאשר יציאה בשעות הערב לספארי שלג לילי עם אופנועי השלג,אורות המרצדים בחשיכה, יער קפוא, סיכוי לראות חיות ארקטיות שונות ואולי הזדמנות בלתי חוזרת לחזות בזוהר הצפוני של אזור קסום זה !

לינה – לואוסטו.

יום 8: רובניימי – הלסינקי –  ת"א
בהתאם לשעת הטיסה, העברה לשדה התעופה  של רובניימי – טיסה להלסינקי ומשם דרך אירופה חזרה לישראל.


חשוב:
התוכנית מתארת את האתרים אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים

מחירי הטיול מבוסס על 15 נוסעים משלמים לפחות:
מחיר רגיל לקהל
* לאדם בחדר זוגי:                                         

*
תוספת ליחיד בחדר:                                      $
* הנחה לילד מגיל 12 - 16 שלישי בחדר:               $

חשוב מאד: שירותי הקרקע בפינלנד צמודים ליורו. אנו שומרים לעצמנו את הזכות לשינוי המחיר במידה וערך היורו יחסית לדולר יעלה בצורה ניכרת (מעל ל   % ).

 

 

 

 

 

 המחיר כולל :


* טיסות בינלאומיות ופנימיות.

* לינה: בבתי מלון מדרגה ראשונה/תיירות טובה,בחדרים עם שירותים ומקלחות. 
* כלכלה: ארוחות בוקר וצהריים או ערב  חלק מארוחות הצהרים הנן טיפוסיות ויערכו בשטח תוך  כדי פעילות וסיורים.  (לתשומת לבכם – הארוחות אינן כוללות שתייה;
   בהלסינקי – ארוחת בוקר בלבד).

* סיורים, ביקורים וכניסה לאתרים כמפורט בתכנית הטיול.

* פעילויות מיוחדות, כולל ביגוד והדרכה מתאימים - כמפורט בתכנית הטיול.
* מדריכים מקומיים מקצועיים בזמן ביצוע הפעילויות המיוחדות.

* מדריך ישראלי מנוסה.

* מיסי נמל וביטחון.  (כפי שידוע ביום פרסום ההצעה).
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום וביטוח ביטול.  

לתשומת לב:
* מחיר הטיול כולל ביגוד סערה מיוחד המסופק לנוסעים בשעות הפעילויות המיוחדות.
* הרכיבה על אופנועי שלג הינה בזוגות. המעוניינים ברכיבה ביחידות ידרשו לתוספת תשלום. (  $ לאופנוע – לכל הטיול !)
* באתר לאוסטו קיימת אפשרות לשלב ביקור והחלקה באתר סקי "רגיל".
* ביטוח
במקרה של תאונה / נזק לאופנוע השלג יחויבו הנוסעים בדמי השתתפות עצמית כנהוג בחברות ההשכרה והתיירות במקום.     (כ    יורו).
* הסיור בשוברת הקרח בקמי מותנה במצב הקרח במפרץ ובמזג האוויר. במידה וסיור זה לא יתבצע יזוכה כל נוסע בסך של    $.

הערות חשובות:
* הביגוד המיוחד מסופק לפעילויות החוץ המוגדרות מראש. על המטיילים להצטייד בלבוש חם לשעות הנוספות מעבר לפעילויות המתוכננות. יש להביא בחשבון טמפרטורות נמוכות מ 0 מעלות !! (ובמקרה קיצוני אף כ- מינוס 30)
* עקב הלחץ התיירותי בלפלנד בחודשי החורף ומספר המקומות המוגבל אנו ממליצים להקדים ולהירשם לטיול זה.
* על הנוסעים לבטח את עצמם בביטוח בריאות / מטען מורחב כמקובל בנסיעות לחו"ל.

*
חשוב: התכנית תושפע ממזג האויר שלצערנו איננו בשליטתנו.
   הפעילות היחודית מותנית במזג האויר, מצב השלג, עבירות הדרכים השונות וכו'. אבל - אנו יכולים להבטיח שנעשה ככל יכולתנו לביצוע מלא של תוכנית הטיול כולה.

תנאים והרשמה:
* עם ביצוע ההרשמה  -  תשלום ראשון בסך 200 $ - לכל משתתף.
* יתרת התשלום תשולם עד חודש לפני היציאה.

 
* דמי ביטול :
   עד 14 ימים לפני היציאה
יחויב כל נוסע בסך 47 $
   14-10 ימים לפני היציאה
יחויב כל נוסע בסך 150 $
   10-5 ימים לפני היציאה
יחויב כל נוסע בסך 450 $
   5
יום הנסיעה יחויב כל נוסע בסך 850 $
   התשלום בשקלים הנו בשער העברות והמחאות הגבוה נכון ליום התשלום.

 

תאריכי יציאה מתוכננים לכל חורף וחורף:
22 – 29 דצמבר        טיול בחנוכה !
12 – 19 ינואר 
9 – 16 פברואר
15 – 22 מרץ

 

רשימת בתי המלון ו/או דומים עלייהם אנו מבססים את התוכנית:
* הלסינקי      RAMADA PRESIDENTI
* רובניימי     
CITY HOTEL

* לואוסטו      TUNTURI LUOSTO

 

חומר רקע:
פינלנד ארץ אלפי האגמים – רקע כללי

גיאוגרפיה
פינלנד שוכנת בחלקה הצפוני של אירופה והיא שייכת לקבוצת המדינות ה "נורדיות" (צפוניות) ביחד עם דנמרק, שבדיה ונורבגיה. שטחה הכולל של המדינה הוא 338,000 קמ"ר (המדינה השביעית בגודלה באירופה) ומספר התושבים 5.7 מיליון נפש (2001). המדינה גובלת במזרח עם רוסיה (1269 ק"מ של גבול משותף), בצפון עם נורבגיה (772 ק"מ) ובמערב עם שבדיה (586 ק"מ). בחלקה הדרומי והדרום מערבי של המדינה נמצאים המפרץ הבוטני והים הבלטי. בפינלנד 187,888 אגמים (!) ולא לחינם קוראים התושבים לארצם בשם SUOMI "ארץ אלף האגמים". מספר האיים השייכים למדינה: 179,584. במדינה עדיין השפעה ניכרת של שתי שכנותיה הגדולות: שבדיה ממערב ורוסיה ממזרח.  השפות הרשמיות במדינה הן פינית ושבדית.
הערים הגדולות:
הלסינקי (הבירה)                632,000 תושבים
טמפרה                            186,000 תושבים

טורקו                               164,000 תושבים

קואופיו                             85,250  תושבים
רובניימי
בירת הצפון                   34,800  תושבים

אגמים

כאמור, בפינלנד מספר רב ביותר של אגמים, רובם בחלקה המרכזי של המדינה (אזור המכונה "טבלת הימות הגדולות") אולם אלפים נוספים נמצאים גם בצפונה של המדינה. אגמים רבים קופאים בתקופת החורף הארוך. בקיץ מהווים אגמים רבים כאתר קינון וגידול של יתושים. האגמים הנם תוצאה של תקופת הקרחונים האחרונה (פלייסטוקן) אשר נסתיימה באזור זה לפני כ 11,000 שנה בלבד.

 

אקלים
בפינלנד ארבע עונות אקלים אשר משתנות בהתאם לרוחב הגיאוגרפי של המדינה הגדולה: החורף נמשך בין החודשים אוקטובר ומרץ ומצפון לחוג הארקטי לא זורחת השמש לאורך שבועות רבים משני צידיו של היום הקצר ביותר (21 בדצמבר). האביב נמשך עד לחודש מאי / תחילת יוני. הקיץ קצר יחסית ומשתרע בין החודשים יוני ספטמבר. בתקופה זו לא שוקעת השמש מצפון לחוג הארקטי. הסתיו הנו בחודשים ספטמבר ואוקטובר. כמובן שקיים משרע טמפרטורות רחב במדינה הארוכה ובחודשי החורף יתכנו טמפרטורות של 60 מעלות צלזיוס (חורף 98/99) בצפון הרחוק לעומת 5 באזור הלסינקי. המפרץ הבוטני וחלקים מסוימים מהים הבלטי קופאים במהלך החורף הארוך. בקיץ מזג האוויר נעים ביותר ברוב המדינה.

כלכלה

המהפכה הכלכלית והתעשייתית הגיעה לפינלנד מאוחר יחסית רק בסוף שנות ה 70 ותחילת שנות ה 80. קריסתה של ברה"מ הביאה לפתיחות נוספת בכלכלת המדינה.
פינלנד היא היצואנית השנייה בגודלה בעולם של מוצרי נייר; במדינה תעשייה מפותחת ביותר בכל הקשור לעצים ויערות ובשנים האחרונות התפתחו מאד תעשיות
HI-TECH מרמות שונות. מפעל NOKIA לטלפונים סלולרים בפינלנד הנו השני בגודלו בעולם.  אחוז האבטלה במדינה הנו מהנמוכים במערב אירופה והתל"ג (תוצר לאומי גולמי) לגולגולת הנו מעל 20,000 $.    

תושבים
ככל הידוע, העם הפיני הנוכחי הנו שלוב של שני שבטים גדולים אשר הגיעו אל האזור משני כיוונים שונים: האחד הנו שבט ממוצא הונגרי אשר נדד על פני מישוריה המזרחיים של אירופה צפונה והשבט השני הגיע מאזור מונגוליה של ימינו. בשפה הפינית של ימינו קיימים עד היום ביטויים וניבים רבים ממוצא הונגרי והיא שונה לחלוטין מיתר השפות הסקנדינביות. יותר ממחצית התושבים (סה"כ 5.13 מיליון נפש) חיים באזורים הדרום מערביים והדרומיים של המדינה. קצב ריבוי האוכלוסין נמוך ועומד על 0.4% לשנה בלבד.  בשבדיה השכנה חיים קרוב ל 300,000 תושבים ממוצא פיני.
 

הדת
86% מכלל הפינים מעידים על עצמם כשייכים לכנסיה הלותרנית / אוונגלית.  1.1% הנם אורתודוכסים  והיתרה מתחלקת בין דתות שונות. הנצרות הגיעה למדינה ע"י הבישוף הנרי בשנת 1155 ורפורמה דתית מתבצעת במדינה ע"י מיכאל אגריקולה בשנת 1642.  בחלקה הצפוני של המדינה חיים כ 10,000 איש השייכים לבני השבט הסאמי (לאפי) אשר לא קיבלו על עצמם את הנצרות. 

 

סאמים
קבוצה אתנית נפרדת לגמרי הנם בני העם הסאמי, התושבים המקוריים של צפון אירופה.  הסאמים קרובים במנהגיהם, מבנה גופם והרגלי החיים לאסקימואים החיים בצפון אמריקה. לאורך מאות בשנים, עיקר פרנסתם של הסאמים הייתה על עדרי האייל הצפוני אשר חי באזור ואשר ספק את עיקר צריכתם בבשר, חלב, עורות וכבהמת משא. בעשרות השנים האחרונות בעיקר מסיבות אקולוגיות אשר גרמו להתמעטות ניכרת של האיילים, עוברים הסאמים לעיסוקים שונים כגון: תיירות, דייג, מסחר ומקצועות חופשיים נוספים. העם הסאמי חי בטריטוריה הצפונית של מדינות סקנדינביה (שבדיה, נורבגיה ופינלנד) וכן בחצי האי קולה השייך לרוסיה. סה"כ מספרם של הסאמים בכל המדינות הנו כ - 35,000 ומתוכם חיים כאמור בפינלנד קרוב ל 10,000 נפש רובם ככולם במחוז הצפוני הנקרא לפלנד ואשר בירתו היא העיר רובניימי.

מטבע
בינואר 2002 הצטרפה פינלנד למועדון היורו האירופאי. בחישוב כללי יש לקחת בחשבון שער חילופין של 1:1 ליורו מול הדולר האמריקאי אם כי בבנקים ומלונות מקבלים בפועל שער נמוך יותר !!

החי והצומח
היער הפיני התופס כמחצית משטחה של המדינה נמצא במיטבו ובשיא פריחתו בין החודשים מאי ספטמבר.  בעיקרו מורכב יער זה משלושה סוגי עצים: אורן, אשוחית ולבנה.  מהיונקים הגדולים ניתן למצוא בפינלנד (פרטים בודדים) את הדוב החום, אייל קורא (MOOSE), אייל צפוני, שועלים, זאבים, לינקס ויונקים קטנים נוספים כגון: בונה, נמייה, כלב נהר ועוד. בפינלנד נצפו מעל ל 300 סוגים שונים של ציפורים.  

 

עיצוב המוצר
עיצוב המוצר בפינלנד הנו שם דבר בעולם כולו; לאורך מאות בשנים פיתחו הפינים טכניקות ייחודיות והקפדה יתרה בעיצובם של מוצרים מסוימים, בעיקר אלו המיועדים

לצריכה ביתית ופרטית: ריהוט, כלי בית שונים, מוצרי חשמל, טקסטיל, זכוכית ועוד. ההקפדה כוללת את הצבע, הגיאומטריה, העיצוב וכמובן הגימור הסופי. ברחבי פינלנד מאות מפעלים גדולים כקטנים,  המציגים תוצרת משובחת לכל דורש. מפורסמת במיוחד הנה תערוכת העצוב שנערכה במילנו / איטליה בשנת 1951 בה זכו מעצבים פינים ב 25 (!) פרסים שונים.  

תיירות בפינלנד
מבחינה תיירותית, עולה פינלנד על המפה הבינלאומית רק בתחילת שנות ה 70. עד לאותה שנה הייתה פינלנד מהמדינות היקרות בעולם דבר שמנע את הגעתם של התיירים בימי הקיץ ואילו תיירות החורף כפי שהיא באה לידי ביטוי כיום,  עדיין הייתה בחיתוליה. תרומה נכבדת לתיירות הקיצית בפינלנד תרמה הקמת קו המעבורות הסדיר בין סטוקהולם / שבדיה ובין הלסינקי ועיר הנמל טורקו. בעשור השנים האחרונות חלה תנופה עצומה בכל הקשור בתנועת תיירות חורף לחלקה הצפוני של המדינה; משטחי השלג והקרח והתבליט השטוח בצפון פינלנד מהווים אתר אידיאלי בכל הקשור לרכיבת אופנועי שלג, מזחלות, סקי מישור ועוד.

    בכל רחבי פינלנד ניתן לשתות מים ולאכול בכל מקום - ללא כל חשש.
           
ציוד מומלץ –  ספארי חורף בלפלנד.


* חולצות
(ארוכות ומחממות).

* גופיות (חמות).


* משקפי שמש -
חשובים כנגד סנוור מהשלג והקרח.

*  משקפי סקי  - רצוי / במידת האפשר.


* מעיל חם -
מעיל עבה וחם המתאים לטמפ' נמוכות!


* סווצ'ר -
מומלץ להביא פליז ((Fleece מסוג פטגוניה או Lowe, מחמם מאוד, אטום
   למים, קל ונעים.


* מספר זוגות מכנסיים ארוכים -
רצוי להביא מכנסים העשויים מחומרים טבעיים
   (כגון כותנה), אשר אינם גורמים לחיכוך יתר.  לשעות הפעילויות – לא מומלץ לבוא
   עם ג'ינס!!


* נעלי הליכה -
נעלי הליכה גבוהות וחמות, עמידות ככל האפשר בפני מים
   ורטיבות
.  מומלץ להביא נעליים אשר אינן מחליקות ברטיבות.

* כפפות * צעיף * כובע צמר


* גרביים -
מומלץ להביא  גרבי צמר חמות.


* לבנים חמים
.


* כלי רחצה
.


* עזרה ראשונה אישית
: קרם הגנה נגד שיזוף, קרם גוף, שפתון, קוצץ ציפורניים, פלסטרים, מטליות נייר, וכו'.

 
* עזרה שניה -
חוט ומחט וכמה כפתורים לתיקון.

 

* ציוד צילום - כדאי להביא ציוד צילום טוב ולארוז אותו כהלכה. לא לשכוח לקחת
   סרטי צילום בכמות מספקת. יש להביא בחשבון ימים בהם  הקרינה מהשלג / קרח הנה חזקה.


דואר אלקטרוני   |   תגובה ויצירת קשר למוטי סבאג   |   שלחו לחבר/ה
הדפסה
מוטי סבאג מטייל שנים רבות ברחבי העולם כתרמילאי ומדריך טיולים גיאוגרפים ליעדים אקזוטים ולא שיגרתים בחברה הגיאוגרפית .בעבר מנהל מחלקת הדרכה פיתוח יעדים וייעוץ בחברת התיירות מילניום.
יועץ ומתכנן טיולים ומסלולים לחבריי מועדון ממסי, לסוכני נסיעות ,לחברות מוסדות ולתרמילאים.
מרצה במכללות לתיירות וערבי חברה בליווי שקופיות על יעדים אקזוטיים ומסעות בעולם.
מצלם וכותב לעיתונים ומגזינים בנושאי תיירות.
 

ראשי  |  אודותי  |  יצירת קשר  |  קישורים  |  טיפים  |  הוספה למועדפים  |  תקנון האתר
כל הזכויות שמורות © מוטי סבאג
אין להעתיק או להשתמש באף חומר תמונות וכתבות ללא רשות מוטי סבאג ע"פ חוק

  בניית אתרים-ויביט