גלריית תמונות מהעולם
   הרצאות לימוד ומסע
   טיולים מאורגנים
   ייעוץ מסלולי טיול
   כתבות שלי
   מכתבי תודה והערכה
   טיולים לנוסע העצמאי
   מידע לתרמילאים
   איי בהאמאס קריביים וקובה
   איסלנד גרינלנד ולפלנד
   אפריקה
   דרום אמריקה
   המזרח הרחוק
   מרכז אמריקה
   תת היבשת ההודית
   צפון אמריקה
   אוסטרליה ניו זילנד והפסיפיק

  דרום אמריקה  
 
נושא: כתבה שפורסמה במגזין טבע הדברים ינואר 2003 , ודברים למטייל באתר האינטרנט
מאת: מוטי סבאג מדריך טיולים

מי שלא ראה פסטיבל כהלכתו, מוזמן להגיע לריו ולצפות בפסטיבלים שהשמחה בהם עולה על כל דמיון.

כתב: מוטי  סבאג
על הקרנבל הזה כתבו, סיפרו והיללו באין-ספור מילים, ודומה שאין איש בעולם שלא שמע על שיכרון החושים של הקרנבל הברזילאי הנפלא. הקרנבל בברזיל הוא פיתוח של חג נפוץ בעולם הקתולי, שיסודותיו נעוצים עמוק בעולם העתיק. העולם הקתולי יצק לפסטיבל הקדום תכנים נוצריים - חמישה ימי הוללות שמסתיימים באבל על מותו של ישו. מסיבה זו נקרא יומו האחרון של הקרנבל בברזיל "יום רביעי של אפר". בסוף הקרנבל לוקחים הברזילאים את מה שנשאר מהתחפושת המפוארת שעליה טרחו כל השנה ובה השקיעו את מרבית כספם, ושורפים אותה. את האפר הם ישמרו בצנצנת עד הקרנבל הבא. המצעד המפורסם של בתי הספר לסמבה של ריו (יש גם בסאן פאולו) הוא רק שיאה של חגיגה הנמשכת כחמישה ימים רצופים של שיכרון חושים, במהלכם מוצפת ריו כולה, ובמיוחד שני רובעי החוף המפורסמים שלה - קופקבנה ואיפנמה, וכן מרכז העיר בריו ברנקו, באין סוף של אירועים: מצעדים, תהלוכות, חגיגות רחוב, מסיבות ונשפים, תחרויות ריקודים ותחפושות וגם סתם שמחת חיים והתפרקות חושים עד אבדן ההכרה, שהם בעצם סם החיים של תושבי ריו.

הקרנבל כבר רכש לעצמו מוניטין של החגיגה הגדולה, העליזה, הצבעונית והעשירה ביותר בחגיגות התבל, והשאיפה היא להגיע כל שנה לשיאים חדשים, כך שהמאמצים המושקעים כל שנה אדירים. השנה יחלו חגיגות הקרנבל הרשמיות (שהחלו כחגיגה פגאנית ברומא העתיקה), ביום שישי 28 בפברואר, ויימשכו עד יום שלישי 4 במרס. המצעד המרכזי ייערך בסמבודרומו, והוא יתפרס על פני יומיים, 2-1 במרס, מהשעה שבע בערב עד חמש בבוקר ואף יותר. הצפייה וההשתתפות בו הם חוויה של פעם בחיים. מצעד המנצחות היוצא לדרך בשבת שלאחר הקרנבל ייערך השנה בשבת 8 במרס בלילה, החל מ22:00- עד השעה חמש לפנות בוקר של יום ראשון. הסמבודרום הוא חלק משדרת מרקז דה ספוקאי רחבת הידיים בעיר התחתית של ריו, ליד כיכר אפותיאוסיס, שמשני צדיה נבנו בשנת 1984 יציעי בטון ענקיים, כדי להכיל (בתשלום כמובן) את רבבות התיירים והאורחים. יותר מ- 60,000 מושבים ממתינים לאלה הרוצים לצפות במצעד בתי הספר הנמשך כעשר שעות, בישיבה נוחה, סמוך לשירותים ולמזנונים, או כשהם מסובים לשולחנות. הסמבודרום תוכנן בידי האדריכל הברזילאי הנודע אוסקר נימאייר. האצטדיון המלבני והלא מקורה מחולק לאזורים שונים, ומחירי הכרטיסים נעים בין 100 ל- 1,300 דולר, בהתאם למקום, לנוחות המושבים, למספר היושבים ולמרחק מהמסלול (יציעים 6,4,1 , או 13 אינם מומלצים בגלל חסימת שדה הראייה, ולכן הכרטיסים זולים).


בשאר ימות השנה משמשים החדרים שמתחת ליציעים ככיתות לימוד לילדי ריו, מוזאון סמבה ומחסן תחפושות ועוד, ומומלץ לערוך סיור במקום. הקרנבל האמיתי של ריו הוא הפסטיבלים הקטנים ומצעדי הרחובות בפבלס, שכונות העוני של ריו. חגיגות הקרנבל נערכות למעשה כל הקיץ. בסופי השבוע בקיץ אפשר לצפות בחזרות של בתי הספר לסמבה לקראת המצעד הגדול, הנערכות בשכונות השונות של העיר. סיורים מיוחדים מסיעים תיירים לביקורים בזירות האימונים הנקראות "חצרות הסמבה" (Quadras De Samba). שמחת החגיגה מורגשת כאשר המשתתפים מתחילים להופיע בתלבושות הצבעוניות המרהיבות שהכינו לקראת המצעד ולהציג אותן בפני השכנים, ותזמורות מתקהלות בכיכרות כדי להתאמן לקראת המצעד. אווירת הקרנבל מורגשת למעשה כבר מחודש דצמבר, כאשר בכל לילה נערכות חגיגות במועדוני הלילה של ריו. בימי שבת וראשון, שבועיים לפני תחילת הקרנבל, נערכות תהלוכות ריקודים קטנות יותר של כמה מהלהקות המפורסמות ביותר של ריו, כמו להקות הדראגס "בנדה איפנמה" ו"בנדה דה כרמן מירנדה", בתלבושות מלאות ובליווי מוסיקה סוחפת. בערב הפתיחה הרשמי של הקרנבל מכתיר ראש עיריית ריו את מלך הקרנבל, ולאחר מכן יוצאות החגיגות לדרך. בשמונה בערב מתחיל המצעד הראשון בסמבודרום, מצעד בתי הספר לסמבה של הילדים, ובלילה מתחילים הנשפים במועדונים ובבתי המלון הגדולים בעיר. כאן אולי המקום לציין שבתי הספר לסמבה, עליהם מבוסס המצעד המרכזי של הקרנבל, אינם בתי ספר במובן הרגיל של המילה. אלו הן למעשה אגודות שכונתיות המאורגנות לצורך הקרנבל.

בכל אגודה מאורגנים בין 3,000 ל- 5,000 חברים, המתכוננים כל שנה לקראת הקרנבל הבא. בריו יש כיום כ- 60 אגודות כאלה, שממלאות תפקיד חברתי חשוב ופועלות כל השנה. הן מעניקות לתושבי ריו החברים בהן תחושת שייכות לקהילה. כל בית ספר מקבל נושא למצעד הקרנבל הבא, שאותו הוא מבטא בתלבושות, בתפאורות, בתחפושות ובריקודים שהוא הוגה ומבצע. ההכנות הללו כרוכות כמובן בממון רב, שרובו נאסף ממכירת הכרטיסים לסמבודרום, וחלקו נתרם על ידי עיריית ריו. המפורסמים שבנשפים הגדולים הנערכים בעיר הם אלה של קהילת ההומואים והלסביות הנערכים במועדוני הלילה הגדולים. ובכלל, הקרנבל כולו הוא מעין "תעודת הכשר" לכל השונים והמוזרים. כולם רשאים לחגוג בראש חוצות ולהבליט את שונותם המינית או האחרת ולקבל מעין לגיטימציה חברתית להיותם כאלה. מבחינה זו הקרנבל של ריו הוא גם חגיגה של חופש, סובלנות, וחברות אנושית אמיתית. בשבת ייערכו החל מהשעה 16:00 תהלוכות בשכונות שונות, ובשעה 19:00 תצא תהלוכת קבוצות משנה של בתי הספר לסמבה בסמבודרום. באחת מכיכרות העיר התחתית תיערך תחרות של להקות נגני רחוב, וברחובות הסמוכים ייערך נשף תחת כיפת השמים לתושבי העיר. בבתי המלון הגדולים של העיר ייערכו נשפים ותחרויות של תחפושות יוקרתיות. במצעד החגיגי הגדול של בתי הספר לסמבה משתתפות מדי שנה רק 14 אגודות (שבע בכל יום), המציגות את המופע שהכינו לאורך המסלול בין יציעי הסמבודרום, שאורכו 540 מ' בלבד, במשך כ- 80 הדקות המוקצבות (חריגה משמעה הורדת ניקוד). בסך הכול משתתפים בכל תהלוכה כ- 30,000 ויותר צועדים, רקדנים ונגנים.

במרתון הזה בין האגודות השונות יורדות שתי האגודות שידורגו אחרונות למצעד קבוצות המשנה בשנה הבאה, הנערך יום לפני התהלוכה הרשמית, ובמקומן יצעדו שתי האגודות שיזכו במקומות הראשונים בין קבוצות המשנה. 40 השופטים המעניקים את הניקוד לאגודות השונות פזורים בין היציעים כדי לוודא שביצועי כל אגודה יהיו באותה רמה לאורך כל המסלול, ולא רק מול תאי הנכבדים. לכל אגודה הצועדת בתהלוכה בתלבושות ובתפאורות שבחרה לעצמה יש כמובן קהל אוהדים, כמו לקבוצות כדורגל, המעודדים אותה ומצטרפים אליה בשירה וריקודים. באופן רשמי אין היתר למשתתפים בתהלוכה להופיע בעירום מלא, אולם גברים ונשים המשתתפים בתהלוכה לבושים בתלבושות מינימליסטיות, החושפות כל חלקה טובה... בראש החץ של כל בית ספר לסמבה צועדת ה"בטריה", פלוגת נגנים ומתופפים בכלי הקשה שונים הנותנת את הקצב לצעידה ולריקודי הסמבה. ה"בטריה" היא הקטר שמושך את רכבת המחוללים של אותה אגודה המפוזרת לפעמים עד לאורך של קילומטר. בסמבודרום מתייצבת ה"בטריה" באמצע הקבוצה כדי לאפשר לכל המשתתפים לעבור על פניה. לכל בית ספר לסמבה יש לא רק תלבושות, אלא גם כלי נגינה וסגנון נגינה המאפיינים אותו. תהלוכת בתי הספר לסמבה מורכבת ומסובכת, ותייר מזדמן לא יבין זאת. השופטים בודקים עשרות היבטים של המופע. כך למשל, נדרשת כל אגודה המשתתפת בתהלוכה להרכיב קבוצה של "באהיינאס" שבה לפחות 70 נשים מעל גיל 45, שתלבושותיהן אינן קשורות בהכרח לנושא האגודה, והן תלבושות באהיינות, מסורתיות, שמשקל גלימותיהן הוא לפחות 15 ק"ג. תפקידן של ה"באהיינאס" הוא לרקוע ברגליהן לקצב הסמבה, ובקטעים מסוימים להסתובב כמו סביבונים.

הדמויות החשובות ביותר בתהלוכה בכל אגודה הן המסטרה-סאלה - ראש הטקס, והפורטה-בנדיינה - שומר התקן. תפקידן להציג בתנועות חן אלגנטיות את דגלי האגודה וצבעם. לאחר הקרנבל מצעד המנצחות נערך כשבוע לאחר הקרנבל, בלילה שבין שבת לראשון (קבוע כל שנה), ובמהלכו צועדות האגודות המנצחות של אותה שנה בשנית, והפעם בשמחה גדולה שמחת הניצחון. כדאי להצטרף לחגיגות, לצפות, להריע למנצחות ולהמשיך בחגיגה. התייר המגיע לריו והולך לבלות לילה שלם על הטריבונות של מסלול הסמבודרומו במרכז העיר, יכול לרקוד לקצב השירים, אך בסופו של דבר הוא רק צופה מן הצד. לעומת ריו, בקרנבלים של צפון-מזרח ברזיל אפילו התייר המזדמן מהווה חלק בלתי נפרד מהקרנבל. האתר הרשמי של הקרנבל - http://www.ipanema.com/carnival בשנת 2004 ייערך הקרנבל בין 21 ל- 24 בפברואר. *הכותב הוא יועץ טיולים, מרצה ומדריך בכיר לדרום אמריקה . טיפים: 31 בדצמבר - חגיגות ראש השנה האזרחית - ידוע לכול שהברזילאים יודעים לחגוג כמו שצריך עם כל הלב והנשמה, ואכן השנה החדשה מתקבלת בריו באופן יוצא דופן. המסיבה העיקרית נערכת בחוף קופקבנה, וכוללת מוסיקה קצבית, זיקוקי די-נור והמון צוהל לרוב. במשך היום נוהרים מאות מאמינים כדי לכבד את אלת הים האפרו-ברזילאית.

טקסים פגאניים-נוצריים אלה מרתקים מאוד, ומשקפים מעט מהחיבורים התרבותיים שנוצרו כאן במשך הדורות. כל אחד מהמאמינים נושא עמו מנחה צבעונית ומכובדת לכבוד האלה, ומשלח אותה על פני המים ביראת כבוד. הטקסים מלווים כמובן במוסיקה. בשעות הערב מתחילים לחוש את התכונה לקראת המסיבות הגדולות, כאשר שלוש במות ענק ניצבות מוכנות ומהן נשמעת מוסיקה מסוגים שונים: רוק, סמבה ומוסיקת קרנבל. לקראת חצות מתווספים גם זיקוקים בשלל צבעים וצורות כדי להעצים את השמחה. לפני שאתם יוצאים לחגוג כדאי שתדעו כי רצוי להימנע מנשיאת חפצים יקרי ערך, שכן בלהט הריקודים בלב ההמון הסואן יש סיכוי שיכייסו אתכם ואפילו לא תרגישו. עצה נוספת - צאו לחגוג לבושים לבן.

זוהי מסורת מקובלת כאן, ומי שמתלבש בצבעים אחרים מרגיש קצת יוצא דופן. עוד צריך לקחת בחשבון שהכבישים באזור החוף נסגרים לתנועה משעה 18:00 ועד ארבע לפנות בוקר, שכן כשני מיליון בני אדם נוהרים למקום, ורק תחבורה ציבורית יכולה להיכנס ולאסוף את האנשים. אם אתם מטיילים עם רכב דאגו להשאיר אותו במקום בטוח, ואם בחרתם להשתמש במטרו צריך לרכוש כרטיסים מיוחדים מראש, באחת מהתחנות הבאות - Carioca ו- Pavuna. מומלץ לברר מראש אילו תחנות יהיו פתוחות במהלך ליל השנה החדשה. בנוסף לחגיגות העירוניות, עורכים גם בתי המלון בעיר מסיבות עולזות לכבוד השנה החדשה, אך אלה בתשלום. פרטים נוספים ניתן לקבל בלשכת התיירות: Rio de Janeiro Tourism Office כתובת: RJ, Rua da Assembl ia, 10/9 Centro, 20119-900 טלפון: 550212177632 יוני - מצעד הגאווה בריו - מאז 1995 חוגגת ריו גם את הגאווה של הקהילה ההומו-לסבית, וכל שנה משתתפים בו כ- 10,000 איש. משאיות מקושטות, להקות מקומיות, המונים שמתחפשים ומתלבשים באופן ביזארי, אפילו ביחס לברזיל, ועוד הפתעות אפשר לראות בחגיגות הגאווה.

פרטים נוספים אצל מארגני המצעד: Grupo Arco-iris טלפון: 5525995 דוא"ל: gai@alternex.com.b וממשרד התיירות: Brazilian Tourist Office כתובת: SCN, Quadra 02, BLG 2/A, CEP 70710-500 Brasilia טלפון: 55614297777 יולי - פסטיבל האנימציה בריו - פסטיבל האנימציה הוא אחד מאירועי התרבות הגדולים והמעולים בדרום אמריקה כולה. הפסטיבל מתארח גם בסאן פאולו, ורבים מגיעים כדי ליהנות משלל היצירות המשעשעות והמעניינות שמוצגות בו. הקרנות סרטים, תערוכות מרשימות, וגם הרצאות וסדנאות מתקיימים במסגרתו, ויש גם תחרויות שונות של אנימציה באמצעות האינטרנט וכדומה. פרטים נוספים ניתן לקבל ממארגני הפסטיבל: Imagens Animadas כתובת: a/c Imagens Animadas, Rua Elvira Machado 7 casa 5 Botafogo טלפון: 215438860 דוא"ל: info@animamundi.com.br או בלשכת התיירות: Brazilian Tourist Office כתובת: SCN, Quadra 02, BLG 2/A, CEP 70710-500 Brasilia טלפון: 55614297777דואר אלקטרוני   |   תגובה ויצירת קשר למוטי סבאג   |   שלחו לחבר/ה
הדפסה
מוטי סבאג מטייל שנים רבות ברחבי העולם כתרמילאי ומדריך טיולים ליעדים גיאוגרפיים אקזוטים ולא שיגרתים בחברה הגיאוגרפית .בעבר מנהל מחלקת הדרכה פיתוח יעדים וייעוץ בחברת התיירות מילניום.
יועץ ומתכנן טיולים ומסלולים לחבריי מועדון ממסי, לסוכני נסיעות ,לחברות מוסדות ולתרמילאים.
מרצה במכללות לתיירות וערבי חברה בליווי שקופיות על יעדים אקזוטיים ומסעות בעולם.
מצלם וכותב לעיתונים ומגזינים בנושאי תיירות.
 

ראשי  |  אודותי  |  יצירת קשר  |  קישורים  |  טיפים  |  הוספה למועדפים  |  תקנון האתר
כל הזכויות שמורות © מוטי סבאג
אין להעתיק או להשתמש באף חומר תמונות וכתבות ללא רשות מוטי סבאג ע"פ חוק

  בניית אתרים-ויביט